GET_THE_PLAYER TO_SEE_THIS_PLAYER
Jedna minuta to niewiele czasu. Co można zrobić w zaledwie jedną minutę? Na przykład stworzyć film, w którym można wbrew pozorom bardzo dużo powiedzieć. W przeładowanym informacjami współczesnym świecie, zbombardowanym skondensowanymi treściami, niektórzy coraz bardziej przekonują się do hasła: „im mniej, tym lepiej”. Przyświeca ono organizatorom Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych „The One Minutes 2014”, którego w tym roku odbędzie się już dziewiąta edycja. Zapraszamy na projekcje filmów jednominutowych do zielonogórskiego klubu "4 Róże dla Lucienne" w środę 3 grudnia 2014 o godz.20.00 - wstęp wolny. Współorganizatorem projekcji w Zielonej Górze jest Festiwal Filmowa Góra.

Organizatorzy świadomie nawiązują do początków kina, gdy ograniczeni możliwościami technicznymi twórcy musieli zmieścić wiele treści w minutowych obrazach. Profesjonaliści i amatorzy mogą spróbować swych sił w krótkiej formie, której jedynym ograniczeniem jest czas trwania – dokładnie jedna minuta filmu. Organizatorzy stawiają na kreatywność, nie techniczne umiejętności, dlatego każdy twórca filmu z pomysłem ma szansę na główną nagrodę. Festiwal Filmów i Form Jednominutowych to polska edycja docierającego do przeszło stu państw festiwalu „The One Minutes”, koordynowanego przez TOM Foundation z Amsterdamu. Polską jego odsłonę organizuje od 2006 roku Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. W tym roku o nagrodę jury w składzie: Krzysztof Kornacki, Julia Kolberger i Błażej Hrapkowicz ubiegały się 104 filmy, a 45 najlepszych weźmie udział w tournée festiwalowym po Polsce. 

Pierwsze filmy braci Lumiere trwały właśnie minutę. Wynikająca wówczas z ograniczeń technicznych bariera okazywała się być jednocześnie wskazówką, że mało może znaczyć wiele.

Pomysł na festiwal filmów jednominutowych narodził się z refleksji o naturze współczesnych mediów i kultury audiowizualnej. Odbiorca bombardowany jest codziennie dziesiątkami skondensowanych treści. Liczy się tytuł, lead, atrakcyjna forma, to coś, co przyciągnie uwagę widza-konsumenta. A gdyby tak odwrócić proporcje i postąpić na przykład według hasła: „im mniej, tym lepiej”? Dlatego też dajemy uczestnikom jedną minutę, aby powiedzieli nam coś oryginalnego, zaskoczyli inwencją, przykuli uwagę swoimi filmami, które pozostaną w nas dłużej niż tylko 1 minuta czasu projekcji.

W ramach 9. Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych kolejny raz filmowcy, profesjonaliści i amatorzy, mieli okazję spróbować swoich sił w krótkiej formie filmowej i zmierzyć się z ograniczeniem jakim jest czas trwania filmu - 1 MINUTA. Główne kryterium konkursu to pomysłowość, każdy ma szansę zdobyć główną nagrodę, niezależnie od technicznych umiejętności. Co roku stawiamy przede wszystkim na kreatywność.

1 minuta to pozornie zaledwie krótkie mgnienie, filmy jednominutowe z poprzednich edycji festiwalu zadziwiają jednak różnorodnością przedstawianych historii, użytych technik i dostarczają ciekawych wizualnych wrażeń. Zamknięcie artystycznej wizji w 1 minucie wymaga dyscypliny i przemyślanej koncepcji, to wyzwanie! Co roku jury i publiczność zaskakiwana jest niespodziewanymi zakończeniami, zabawnymi puentami czy tez nowatorskimi metodami wykonania filmu.

Festiwal Filmów i Form Jednominutowych jest polską edycją docierającego już do ponad stu krajów na całym świecie, a koordynowanego przez TOM Foundation w Amsterdamie festiwalu „The One Minutes”. Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku organizuje polską edycję festiwalu od 2006 r. Międzynarodowy ruch The One Minutes stał się rozpoznawalną marką określającą krótkie formy filmowe trwające dokładnie jedną minutę.

Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło – 160 zgłoszeń, z czego 104 pozytywnie przeszły procedurę oceny formalnej – I etap i zostały dopuszczone do II etapu – oceny Jury. Komisja Jury w składzie: Krzysztof Kornacki – przewodniczący, Julia Kolberger i Błażej Hrapkowicz wybrało 45 najlepszych filmów i form jednominutowych, które wezmą udział w tournee festiwalowym po Polsce (listopad-grudzień 2014).

video:

https://www.youtube.com/watch?v=6PCTgpoK4dAOrganizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

patronat i mecenat:

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk

Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz


strony:

http://www.jednominutowki.pl/

https://www.facebook.com/jednominutowki?fref=ts


wydarzenie na facebook:

https://www.facebook.com/events/718745638221677/
miejsce projekcji w Zielonej Górze:

"4 Róże dla Lucienne"
Zielona Góra
Stary Rynek 13
tel. (68) 325 50 93
https://www.facebook.com/4rozeKONCERTY, IMPREZY,
PROGRAM ARTYSTYCZNY


572 909 626
KLUB MUZYCZNO-ARTYSTYCZNY
4 RÓŻE DLA LUCIENNE

Stary Rynek 17, 65-001 Zielona Góra
Tel. 68 3255093
klub@4roze.pl
9226512
skype: 4 Róże dla Lucienne
GODZINY OTWARCIA
pon, śr, niedz 18.00-24.00
wt, czw 18.00-02.00
piąt, sob 18.00-03.00